Studnia głębinowa czy hydroforowa?

Studnia głębinowa czy hydroforowa ?

Wielu inwestorów nie rozróżnia tych dwóch typów studni , głębokości przy jakich można zbudować studnie głębinową oraz ich zasad działania wraz z przeznaczeniem.

 

Studnia hydroforowa tzw. abisyńska – jest to ujęcie wąskorurowe z pompą napowierzchniową która wytwarzając podciśnienie „wyciągaj” wodę na siłę z ziemi.

Ograniczeniem w przypadku takich studni jest głębokość od powierzchni pompy do lustra wody która w teorii nie może być większa niż 9,6m (producenci pomp po uwzględnieniu oporów piszą w parametrach maksymalnie 8m lecz już przy 6m pojawiają się problemy ze „zrywaniem” słupa wody oraz znaczne spadki wydajności pomp).

Kolejną kwestią jest przeznaczenie takiej studni, spokojnie można z takiego ujęcia zasilać dom do celów bytowych oraz podlewać niewielki ogródek (przy dużym zapotrzebowaniu na wodę zaleca się wywiercenie studni głębinowej)

Studnie hydroforowe buduje się poprzez wywiercenie oraz wpuszczenie w otwór filtra oraz rury ssącej (przy odpowiednio przygotowanym filtrze żywotność studni jest największa) lub wbicie gotowych filtrów dostępnych w sprzedaży wraz z rurami stalowymi (najmniejsza żywotność wynosząca średnio 7 lat ze względów konstrukcyjnych samego filtra)

 

Studnia głębinowa – studnia o średnicy wewnętrznej minimum 80mm dla pompy zatapialnej 3” (72mm średnicy).

Studnie głębinowe stosuje się wszędzie tam gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na wodę lub głębokość do lustra wody uniemożliwia zastosowanie studnie hydroforowej.Pompa jest zatopiona poniżej lustra wody i tłoczy ją ku górze.Dopływ wody w studni głębinowej jest swobodny lub wymuszony.

Studnie tego typu charakteryzują się dużo większymi wydajnościami w stosunku do studni hydroforowych oraz większą żywotnością samych pomp.Idealnie nadają się do nawadniania dużych ogrodów,upraw,zasilania domów – wszędzie tam gdzie jest duże zapotrzebowanie na wodę.

Studnie głębinowe można budować nawet przy niewielkich głębokościach (najpłytsza studnia głębinowa zrobiona przez nas wynosi 8m).

Dla przydomowych ujęć standardowo używa się rur o średnicy 115 lub 125 mm (dla pomp 3,5 lub 4”). Wszelkiego rodzaju rury o średnicy 110mm (ciśnieniowe,grubościenne etc) są w 99% rurami wodociągowymi lub co gorsza kanalizacyjnymi.Więcej informacji o rurach do studni głębinowych tutaj ”http://www.odwierty-bydgoszcz.eu/jakie-rury-do-studni-glebinowej/”

Nasza firma w przypadku studni hydroforowych stosuje filtry własnej konstrukcji robione z rur stalowych ocynkowanych lub PCV a w przypadku studni głębinowych z rur o średnicy 125mm co pozwala na bezpieczne zapuszczenie pomp o średnicy 4”(dodatkowo robimy filtry własnej konstrukcji co zwiększa wydajność i żywotność studni która wynosi średnio 40 lat).

 

Zajmujemy się profesjonalnie wierceniem studni hydroforowych i głębinowych na terenie Bydgoszczy i okolic.

One Response to“Studnia głębinowa czy hydroforowa?”

  1. 4 marca, 2017 at 1:52 pm #

    Zapraszamy na nowy portal , kompedium wiedzy na temat wiercenia studni hydroforowych i głębinowych.
    http://www.studnie.org

Comments are closed.

Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com