Jakie rury do studni głębinowej?

Studnia głębinowa Bydgoszcz – jakie rury zastosować, na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy?

U większości inwestorów głównym kryterium wyboru wykonawcy jest cena która przy wierceniu studni nie jest odpowiednikiem jakości.Tak jak dobrej jakości samochód, wydajny komputer, telewizor lub inny sprzęt tak samo dobrze wykonana studnia która ma nam służyć latami musi kosztować.

Dla przydomowych studni z których zasilany ma być dom oraz podlewany ogród dostępne są pompy o średnicy do 4” które w zupełności zaspokoją zapotrzebowanie na wodę.

Warto w tym miejscu zauważyć że rury tzw. ciśnieniowe 110 o których często mówią wykonawcy to nic innego jak zwykła rura WODOCIĄGOWA której średnica wewnętrzna wynosi około 100mm. Przy takiej średnicy rur niestety ale zapuszczenie nawet pompy 3,5” (96mm) staje się ryzykowne – pomijając fakt łączenia kolejnych odcinków rur które pozostają w odwiercie jako docelowe na różnego rodzaju taśmy, nity, wkręty etc co nie zapewnia prostolinijności studni istnieje jeszcze ryzyko zaklinowania pompy poprzez różnego rodzaju osad który przylega między pompą a rurą a w takim przypadku istnieje ryzyko uszkodzenia studni w przypadku próby wyjęcia pompy (W 2014 roku wykonywaliśmy usługę „wyłowienia” dwóch zaklinowanych pomp głębinowych w których zerwały się linki zabezpieczające, kable oraz rury tłoczne.Udało się to w przypadku jednej ze studni poprzez wyrwanie całej kolumny rur z ziemi , natomiast druga pompa wraz z rurami pozostała pod ziemią z powodu rozerwania się rur).

Drugim ważnym aspektem przy rurach stosowanych do budowy studni jest ich wytrzymałość na zgniatanie – ciśnienie panujące na wysokości warstwy wodonośnej jest większe niż na głębokości kilku metrów do których rury ciśnieniowe są przystosowane w związku z tym z biegiem czasu studnia wewnątrz może zrobić się owalna co również utrudni lub uniemożliwi wydobycie pompy.

Rury typowo studzienne charakteryzują się łączeniami na gwint oraz mufę oraz kolorem niebieskim(są również rury łączone przy pomocy specjalnych opasek, stosowane przy większych średnicach)

 

Stosujemy rury o średnicy 125mm co pozwala na bezpieczne montowanie pomp do 4” średnicy

oraz wierceniem  studni hydroforowych i głębinowych na terenie Bydgoszczy i w okolicznych miejscowościach w promieniu 100km
Proudly powered by WordPress   Premium Style Theme by www.gopiplus.com